Ansökan om

överlåtelse av lokal

  1. GöteborgsLokaler
  2.  / Ansökan om Överlåtelse av lokal

Vill du överlåta din lokal?

Här hittar du information om hur du ansöker om överlåtelse av din lokal.

Vill du låta någon ta över en lokal som du hyr av oss på GöteborgsLokaler? Följande måste då vara uppfyllt:

Du har rätt att överlåta lokalen om, 

  • du har hyrt lokalen i mer än 3 år, eller om du har synnerliga skäl, till exempel om du inte kan fortsätta med din verksamhet på grund av sjukdom, dödsfall eller någon annan beaktansvärd händelse. Ekonomiska själ räknas inte som synnerliga skäl.
  • du hyr lokalen för att ha en förvärvsverksamhet, alltså ett företag eller en annan verksamhet som ska tjäna pengar. Ideella verksamheter till exempel en förening, har inte rätt till att överlåta sin lokal. Kontakta din lokalförvaltare om ni har frågor kring detta.

Den som vill ta över lokalen, ska

  • ha ett företag, som är registrerat för F-skatt och moms, och ska stå på kontraktet och bedriva verksamhet i lokalen. Läs mer på verksamt.se
  • använda lokalen på samma sätt som du. Exempel: du har ett café i lokalen, de vill ha ett café i lokalen. Våra lokaler har särskilda bygglov som inte kan ändras.
  • vara godkänd av GöteborgsLokaler som lokalkund. Vi kontrollerar:
    • ekonomi, bland annat gör vi en kreditupplysning för att se att de har betalat sina räkningar tidigare och inte har betalningsanmärkningar.
    • affärsplanen, och bedömer om företaget känns seriöst och ekonomiskt hållbart på lång sikt.