1. GöteborgsLokaler
  2.  / 
  3. Nyheter
  4.  / 1000 kvadrat fylls med verksamhet som skapar ännu mer liv i Kortedala
Ingela Lund, utvecklingsledare fastighet på förvaltningen för funktionsstöd och Sofia Ahlstrand, enhetsschef Funktionsstöd, Daglig verksamhet 13 Nordost ser fram emot att flytta in i nya lokaler vid Kortedala Torg. Foto Jonas Hernstig.

Ingela Lund, utvecklingsledare fastighet på förvaltningen för funktionsstöd och Sofia Ahlstrand, enhetsschef Funktionsstöd, Daglig verksamhet 13 Nordost ser fram emot att flytta in i nya lokaler vid Kortedala Torg. Foto Jonas Hernstig.

1000 kvadrat fylls med verksamhet som skapar ännu mer liv i Kortedala

Publicerat den 8 apr 2026

GöteborgsLokaler har tecknat avtal med Förvaltningen för funktionsstöd som nu samordnar tre verksamheter vid Kortedala Torg. I lokalen ska tre dagliga verksamheter samlokaliseras, Serviceverkstaden, Teater Konfekt och Språnget Media.

Etableringen innebär ett stort steg framåt för verksamheterna, som i dag är utspridda i lokaler med bristande tillgänglighet och otrygga trafikmiljöer. Genom flytten till Kortedala Torg skapas en trygg, tillgänglig och inkluderande plats mitt i lokalsamhället, med närhet till kollektivtrafik, service och människor.

– De lokaler vi har i dag är inte anpassade för målgruppen. Genom att samla verksamheterna i en gemensam lokal får vi en tryggare miljö, bättre tillgänglighet och helt nya möjligheter till samarbete, säger Sofia Ahlstrand, enhetschef på Förvaltningen för funktionsstöd.

I den nya lokalen får deltagarna, personer med funktionsnedsättning som står utanför arbete och studier, möjlighet att arbeta med allt från serviceuppdrag och produktion till teater, scenkonst och digitalt skapande. När verksamheterna samlas under samma tak öppnas nya möjligheter till kreativitet, utveckling och samarbete, där deltagarna kan ta del av fler aktiviteter och växa i sin egen takt.

– Vi hoppas att deltagarna ska få en meningsfull och utvecklande vardag där de känner delaktighet, gemenskap och stolthet över sitt arbete. De nya lokalerna ger oss bättre förutsättningar att möta deras behov och utveckla verksamheten, säger Sofia Ahlstrand.

För GöteborgsLokaler innebär uthyrningen att en yta på ca 1000 kvm nu fylls med en verksamhet som skapar tydliga mervärden för platsen. När deltagare, personal och besökare rör sig på torget under dagen bidrar det till ökad närvaro, fler möten och en mer levande stadsmiljö. Planerad inflyttning är 1 september i år.

– Vi har arbetat för att hitta rätt verksamhet till den här lokalen, och det här är en etablering som verkligen tillför värden. Det skapar mer liv och rörelse på Kortedala Torg, samtidigt som vi bidrar till att ge en viktig målgrupp bättre förutsättningar i vardagen, säger Magnus Henriksson, fastighetsförvaltare på GöteborgsLokaler.

På sikt finns också ambitioner att öppna upp verksamheten mot omgivningen, till exempel genom teaterföreställningar och aktiviteter som bjuder in boende och besökare till Kortedala Torg.

Etableringen stärker Kortedala Torg som mötesplats och bidrar till en mer inkluderande stad där fler får möjlighet att vara en aktiv del av vardagslivet.

Frågor? Kontakta:

Sofia Ahlstrand, enhetsschef Funktionsstöd, Daglig verksamhet 13 Nordost. Tel. 031-365 34 01. Mail sofia.ahlstrand@funktionsstod.goteborg.se

Ingela Lund, utvecklingsledare fastighet, förvaltningen för funktionsstöd. Tel. 031-365 11 01. Mail ingela.lund@funktionsstod.goteborg.se

Magnus Henriksson, fastighetsförvaltare på GöteborgsLokaler. Tel: 031-335 01 17. Mail magnus.henriksson@goteborgslokaler.se

Fler nyheter

Från dialog till verklighet: Hjällbo Centrum invigt – först med trygghetscertifiering i särskilt utsatt område

Från dialog till verklighet: Hjällbo Centrum invigt – först med trygghetscertifiering i särskilt utsatt område

7 maj invigdes nya Hjällbo Centrum efter två års omvandling. Det nya torget erbjuder grönska, lek och mötesplatser och har vuxit fram genom dialog med boende och lokala aktörer. I samband med invigningen mottog Hjällbo Centrum trygghetscertifiering från Stiftelsen Tryggare Sverige, som det första torget i ett särskilt utsatt område i Sverige som får denna Trygghetscertifiering.

läs mer
Shivan Abdullah vill skapa trygga och välfungerande torg

Shivan Abdullah vill skapa trygga och välfungerande torg

Shivan Abdullah har rekryterats som fastighetsförvaltare till GöteborgsLokaler för att skapa trygga och levande torg. Med erfarenhet inom branschen och lokalkännedom syftar han till att förbättra handels- och mötesplatser för invånarna.

läs mer
När snön vräker ner vaknar GöteborgsLokalers torg tidigt

När snön vräker ner vaknar GöteborgsLokalers torg tidigt

GöteborgsLokalers torg genomgår intensiv snöröjning under kraftigt snöfall. Tidig insats och noggrant samarbete säkerställer säkra gångytor. Målet är att hålla torgen öppna och tillgängliga för mäniskor, med prioritet på gångvägar och nödutrymningsvägar.

läs mer
Klassiska julfiranden på Göteborgs torg

Klassiska julfiranden på Göteborgs torg

GöteborgsLokaler bjuder in till stämningsfulla julfiranden runt om på stadens torg. Med LED-belysning, granar, körsång och familjeaktiviteter blir handelsplatserna levande mötesplatser som stärker gemenskapen.
Våra torg är hjärtat i våra kvarter, säger Cindy Jonsson, affärs- och centrumutvecklingschef på GöteborgsLokaler.

läs mer
Pressinbjudan: Invigning av Länsmanshuset

Pressinbjudan: Invigning av Länsmanshuset

Lördag 22 november bjuder vi in boende och media till öppet hus och invigning av Länsmanshuet – Biskopsgårdens nya mötesplats. Mitt på Länsmanstorget har den tidigare kyrkan omvandlats till en öppen mötesplats för alla som bor och verkar i Biskopsgården. Vi välkomnar media att delta vid invigningen och träffa representanter från Bostadsbolaget, Poseidon, GöteborgsLokaler och samverkansparter.

läs mer